Festiwal Działań Performatywnych OFFsceniczny 

Dwa dni bardzo intensywnego spotkania ze sztuką performance. Do Częstochowy przyjadą znani i cenieni artyści, którzy zaprezentują różnorodne formy tego nurtu. Będzie to doskonała okazja, by zderzyć się z tą bogatą twórczością, kluczową do zrozumienia przemian jakie zachodziły na łonie sztuki współczesnej, w ciągu ostatnich kilku dekad. W Festiwalu OFFsceniczny wezmą udział artyści reprezentujący kilka krajów, odmienne strategie artystyczne i różne pokolenia twórców. Dodatkowo festiwalowi będą towarzyszyły warsztaty z zakresu nowych mediów, teatru i muzyki, a legenda polskiej sceny performance Janusz Bałdyga przedstawi specjalny wykład połączony z warsztatami z zakresu performance art .

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy 

Patronat medialny obieli: Okultura; Transwizje. Pismo Psychoaktywne, Czewa.tv;  Życie Częstochowskie, Radio Egida; RMF MAXX

Sponsorami imprezy są: Buffo oraz Digigraf

PROGRAM:

Piątek 13 kwietnia

godz. 17.00
Pokazy pracy powarsztatowej grup integracyjnych prowadzonych przez Wiktora Malinowskiego (teatr) oraz Arkadiusza Klubę (muzyka) w ramach Warsztatów Artystycznych Nowe Media, Teatr i Muzyka.
Zapisy na warsztaty: ankawarsztaty@gmail.com

godz. 19.00
– Yura Biley (Ukraina)
– Karolina Stępniowska
– Pavlo Kovach (Ukraina)
– Julia Kurek
– Michała Bałdyga
– Grupa Bergamot (Białoruś)
– Ewa Zarzycka

Miejsce: Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

Wstęp Wolny

Sobota 14 kwietnia
godz. 12.00
Warsztaty połączone z wykładem dotyczącym sztuki performance – prowadzenie Janusz Bałdyga.

godz. 18.00
– Natalia Wiśniewska
– Miho Iwata (Japonia)
– Angelika Fojtuch
– Janusz Bałdyga
– Dariusz Fodczuk

Miejsce: Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

Wstęp Wolny

godz. 21.00
– SukaOFF

Miejsce: PARKING/Klub Zero al. Kościuszki 1(D.H. Schott) – wstęp tylko dla widzów pełnoletnich.

ARTYŚCI:

Janusz Bałdyga – ur. 1954, absolwent warszawskiej ASP, od końca lat 70-tych aktywnie uczestniczy w polskim i międzynarodowym ruchu artystycznym. Prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od połowy lat osiemdziesiątych tworzy autorski program edukacyjny realizowany w wielu galeriach i centrach artystycznych w Polsce i na świecie, w latach 70-tych był współtwórcą programu Pracowni Dziekanka, miejsca mającego wielki wkład dla rozwoju i propagandy sztuki performance w Polsce. Jest członkiem i aktywnym uczestnikiem działań warszawskiej Akademii Ruchu, najstarszej polskiej grupy działającej na pograniczu teatru i performance. Janusz Bałdyga wypracował oryginalny charakter wypowiedzi w którym konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji tworząc autonomiczne struktury komunikacji. Posługuje się pojęciem „miejsca znaczone”, w którym ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni, jej uwarunkowań i dynamika jaką wnosi aktywna obecność człowieka. Ciało artysty staje się elementem konstrukcyjnym, narzędziem opisania przestrzeni i świadectwem zmagania z materią. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych min. „Wychylenia” w 1993 w BWA Lublin, „Miejsca znaczone 08” w 2008 roku w CSW Zamek Ujazdowski, „Flagi rzucone” w Galerii AT w Poznaniu w 2011 roku. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, festiwali i sympozjów min. „Konstrukcja i proces” w Monachium w 1985 roku, IMMS’95 w 1995 roku na Wyspach Azorskich, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance RIAP w Quebec City w 2004 roku, ZAZ Festiwal w Tel Avivie i Jerozolimie w 2007 roku, Accion MAD w Madrycie i SCOPE Miami w 2011roku.

SUKA OFF – formacja artystyczna istniejąca od 1995 roku, jedna z nielicznych w Polsce w pełni niezależnych i niedotowanych przez żadne instytucje publiczne. Ma ona na swoim koncie liczne realizacje z pogranicza różnych dziedzin sztuki: performance, akcje teatralne i klubowe, instalacje, fotografie, video art oraz wizualizacje muzyki, prezentowane w różnych przestrzeniach na terenie kraju i za granicą. Do tej pory prace grupy pokazywane były w większości krajów europejskich oraz w Argentynie, Brazylii, Chile i Japonii. Członkami grupy są Piotr Węgrzyński (założyciel, artysta wizualny, performer) oraz Sylvia Lajbig (filolog klasyczny, performerka).

Podczas Festiwalu OFFsceniczny zaprezentują oni projekt „RED DRAGON”. Cykl „Dragon” kreuje fikcyjną syntetyczną formę – niemającą swojego odpowiednika w naturze, będącą jednocześnie częścią kreowanej przez SUKA OFF mitologii. Proces zrzucania skóry jest analogiczny do tego, jaki spotykamy w naturze, jednak w tym przypadku to skóra zrzuca ciężar ciała. Z drugiej strony obraz obdzierania ze skóry może przywodzić na myśl mityczne i historyczne postaci, takie jak Marsjasz czy Św. Bartłomiej. „Zrzucenie skóry”, oddzielenie jej od matrycy, jest odwróconym procesem tworzenia. Początek prezentuje gotowy obiekt / rzeźbę / obraz – człowieka pokrytego syntetyczną substancją. Wykreowany obraz zostaje poddany deformacjom i zniekształceniom, a powstały w ich wyniku obiekt jest tytułowym „smokiem” – sztuczną formą powstałą na bazie rzeczywistych, ludzkich kształtów.

Ewa Zarzycka – ukończyła studia we wrocławskiej PWSSP ( obecnie ASP ) w 1978 roku, mieszka w Lublinie i czasem w Kazimierzu Dolnym. Należy do twórców uprawiających tzw. „performance mówione”. Ta dziedziną zajmuje się konsekwentnie od ponad 30 lat, a wystąpienia wygłaszane jako tekst autorski bądź utrwalone w formie zapisu-rysunku, stanowią rozpoznawalną cechę jej sztuki. Jej twórczość obejmuje również film autorski, video-dokumentacje (performance), teksty-rysunki, mapy-schematy, obiekty i instalacje artystyczne. Jest inicjatorką tzw. laboratoriów sztuki i autorką warsztatów artystycznych. Jej realizacje dotykają problemu tożsamości twórczej i procesu tworzenia, ujawniania i przekraczania stereotypów, zarówno w sztuce, jak i w szeroko pojętej warstwie współczesności.

Angelika Fojtuch – ur. w 1979r. w Gdyni. Interesuje się sztuką intermedialną, zajmuje się głównie sztuką performance oraz jej dokumentacją, realizuje również projekty kuratorskie i edukacyjne. Jej twórczość prezentowana była na wystawach na całym świecie. Między innymi podczas II Biennale Sztuki Współczesnej w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Tessalonice, 7a11d Festiwal w Fado Center w Toronto, OPEN Festiwal w Contemporary Art Center – 798 Art Zone w Pekinie, VIENNA FAIR, NADA Art Fair w Miami, SUPERMARKET Art Fair w Sztokholmie oraz III Międzynarodowym Biennale Performance DEFORMES 2010 w Chile. W latach 2006-08 współzałożycielka PORT PERFORMANCE projekt, który miał na celu tworzenie Międzynarodowego Forum Sztuki Performance. W ramach projektu realizowała warsztaty i prezentacje performance w Gdańsku, Tallinnie, Berlinie i Tel Avivie.

Dariusz Fodczuk – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów performance w Polsce. Swoje działania artystyczne prezentował na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Poza performance, zajmuje się także rzeźbą, malarstwem, sztuką wideo oraz działalnością kuratorską. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztukai „Interakcje” organizowanego w Piotrkowie Trybunalskim, a także organizatorem bielskiej edycji „Interakcji”, oraz kuratorem bloku performance Międzynarodowego Festiwalu „Global Communication” w Centrum Kultury Elektrownia, w Radomiu 2009r.. Był pomysłodawcą i kuratorem Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w Bielsku-Białej, zorganizowanego przez Galerię Bielską BWA (2007).
Od 2009 jako samodzielny wykładowca prowadzi zajęcia z „Estetyki Kształtu” na kierunku Nowoczesna Grafika Komputerowa na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, oraz „Obrazowanie i zapis plastyczny” na kierunku Grafika w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, w filii w Bytomiu.

Miho Iwata – ur. 1962r w Ichinomiya-shi w Japonii ; studia architektoniczne na Kyoto Prefectual Univ.; staż w Instytucie Filologii Polskiej na UJ; mieszka w Krakowie od 1986r. Jej spektakle i performance,improwizacja były wielokrotnie przedstawiane w wielu miastach polskich i zagranicą. Wszystkie swoje prace od choreografii po scenografię przygotowuje samodzielnie. Artist In Residence w Kyoto Art Center 2006 r. Dokumentacje wideo performance „Tysiąc Snów /O.P. 2003r./ “ oraz “Dotyk – Źdźbło Trawy“ znajdują się w Małopolskiej Kolekcji „Znaki Czasu“. Członek stowarzyszenia artystycznego “Otwartej Pracowni” oraz {i,a} – Improvising Artists.

Grupa Bergamot – Grupa powstała 1998 w Brześciu (Białoruś), tworzy ją dwójka artystów Volha Maslouskaya i Raman Tratsiuk. Zajmują się oni działaniami performatywnymi, fotografią, wideo, kuratorowaniem oraz organizacją wydarzeń artystycznych. W swojej twórczości Grupa Bergamot często poddaje analizie relacje między artystą a widzem, między artystą a twórcą (czyli między wykonawcą a niekiedy anonimowym autorem), a także między artystą a dziełem. Kreuje ona takie sytuacje, w których podważa ugruntowany przez tradycję status wszystkich uczestników przedstawienia. W ramach najnowszego cyklu zatytułowanego „Praca organiczna” duet rozpisał otwarty konkurs na „ideę lub scenariusz performance dla grupy Bergamot”, w ten sposób zapraszając swoją publiczność do wieloaspektowej, artystycznej gry.

Yura Biley – urodził się 2 maja 1988 r w Użhorodzie. 2003-2005 studiował w Użhorodskim gimnazium sztuk pięknych im. A. Erdeli. 2005-2011 studiował w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Od lutego 2012 jest stypendystą programu stypendialnego Ministra Kultury „Gaude Polonia”.

Julia Kurek – ur. w 1984 roku w Szczecinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – dyplom z wyróżnieniem na wydziale Rzeźby specjalność Intermedia u Ad. II stopnia Wojciecha Zamiary. Studiowała w Istambule Marmara Universitesi 2008-2009. Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby specjalność Intermedia – promotor dr hab. Grzegorz Sztwiertnia. Dość intensywnie działa w przestrzeniach wystawienniczych. Brała udział w wielu wystawach, festiwalach i warsztatach.

Michała Bałdyga – ur. 24. 04. 1980 r. w Warszawie. Ukończył szkołę średnią w Pracowni Wystawiennictwa Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Swoje doświadczenia nabywał na kierunku edukacji artystycznej – grafika, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filii w Cieszynie. Skończył kierunek Edukacji Artystycznej w 2006r. oraz Projektowania Graficznego w 2010r. Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się rzeźbą, performance, malarstwem oraz projektowaniem graficznym. W swoich pracach zaciera różnice między działaniem symbolicznym a realnym zagrożeniem. W jego twórczości wyjątkową rolę odgrywają przeszłość i pamięć o niej – nie tyle jako inspiracja, ale przede wszystkim jako tworzywo, istotna treść. Pamięć nie jest tutaj statyczna, lecz jest traktowana jako proces tworzenia. Dodatkowo interesuje go poszukiwanie granicy pomiędzy sacrum i profanum. Artystyczne skupienie na symbolach, oddziaływaniu i znaczeniu kolorów i kształtów oraz uważna obserwacja zjawisk, pozwala mu na odnajdywanie i tworzenie nowego rytuału życia. Rytuału nie związanego z żadną religią, czy wyznaniem. Rytuału w czystej swojej postaci, który pozwala na kontemplację Dzieła Stworzenia i rytmu własnego istnienia.

Natalia Wiśniewska – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie mieszka na pojezierzu brodnickim, gdzie jej pracownią jest jezioro, las i wolna przestrzeń. O swojej twórczości mówi: „W sztuce nie zajmuję się pięknem. Interesuje mnie potencjalność języka. Czytam rzeczywistość, podkreślając jej obrazy i konteksty. Czujnie obserwuję przestrzeń graniczną pomiędzy naturą, a kulturą. Interesuje mnie wpływ prywatnych doświadczeń na międzyludzki dialog. Sztuka stanowi dla mnie medium do budowy znaczącego. Różnorodność form jaka charakteryzuje moje prace wynika z dialektów jakimi posługuję się w życiu.”

Pavlo Kovach – urodził się 4 listopada 1987 roku w Użhorodzie. W latach 2003-2005 studiował w Użhorodskim gimnazium sztuk pięknych im. A. Erdeli. W latach 2005-2011 – w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Od lutego 2012 jest stypendystą programu stypendialnego Ministra Kultury „Gaude Polonia”.

Karolina Stępniowska – ukończyła Malarstwo Sztalugowe na Wydziale Sztuk pięknych w Toruniu. Dyplom w 2006 roku. Zajmuje się performance, instalacją, rysunkiem, malarstwem, happeningiem oraz fotografią. Współtworzyła Grupę Artystyczną „Dziewczęta Przeszanowne”. Dotychczas swoje performance oraz inne działania i obiekty artystyczne prezentowała na kilkudziesięciu festiwalach, wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. W swoich pracach przedstawia przede wszystkim duchową i psychiczną sferę człowieka, często przeplatając je z autoironią . Przez śmiech i błazeństwo zmierza do głębszych tematów. Stara się walczyć z często przeintelektualizowaną sztuką. Nie boi się nowatorskich rozwiązań. W instalacjach dąży do kiczu absolutnego.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Comments are closed.