oscar
14 maja 2016 – NOC MUZEÓW: Oscar® Nominated Shorts – projekcja filmów krótkometrażowych – g. 21.00–00.00 –
W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary®, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny – wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom, ale zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden. W tym roku Short Waves Festival po raz kolejny prezentuje najnowszą selekcję obrazów nominowanych w kategoriach „Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” oraz „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”. W Centrum Promocji Młodych będzie można je obejrzeć podczas tegorocznej Nocy Muzeów. W programie:

Oscar® Nominated Shorts: Animacje

Super drużyna Sanjay’a (reż. Sanjay Patel) – Mały Sanjay uwielbia popkulturę, superbohaterów i komiksy. Tymczasem jego ojciec chciałby wychowywać go w duchu tradycyjnego hinduizmu. Niechęć chłopca szybko przemija, gdy uruchamia swą wyobraźnię i przeżywa przygody, które pozwolą mu spojrzeć na relację z ojcem w inny sposób. Historia inspirowana życiowymi doświadczeniami reżysera, zrealizowana przez kultowe Pixar Studio.

Nie możemy żyć bez kosmosu (reż. Konstantin Bronzit) – Dwóch nierozłącznych przyjaciół bierze udział w treningu przygotowującym do lotu w kosmos. Starają się jak tylko mogą, by spełnić swoje wspólne marzenie. Poruszająca historia o wytrwałości, ambicji i przyjaźni większej niż nasza galaktyka.

Świat jutra (reż. Don Hetzfeld) – Kilkuletnia dziewczynka wyrusza w niesamowitą podróż w towarzystwie swojego dorosłego klona. Czy wizja świata z odległej przyszłości spodoba się małej Emily?

Historia niedźwiedzia (reż. Gabriel Osorio) – Animowana historia starego, samotnego niedźwiedzia, który opowiada historię swojego życia przy pomocy intrygującej misio-maszyny.

Prolog (reż. Richard Williams) – Starcie spartan i ateńczyków sprzed 2400 lat widziane oczami małego dziecka. Dopracowana w każdym calu animacja zdobywcy Oscara – Richarda Williamsa.

Gdybym był bogiem (reż. Cordell Baker) – Lekcja biologii, temat: wiwisekcja żaby. Rozkojarzony, rozmarzony uczeń zastanawia się, co by zrobił, gdyby na jeden dzień posiadał boskie moce. Czy użył by ich w słusznej sprawie? Czy może jednak stworzyłby kilka kolorowych potworów? Albo spędził dzień z ukochaną z ławki naprzeciwko? Możliwości wydają się nieskończone. Zwłaszcza gdy ma się 12 lat.

Krótka historia myszy i żaby – Głodny lis wyrusza na poranne polowanie wśród śniegu. Chętnie przekąsiłby pysznego gryzonia. Ale mysz, którą spotyka na swej drodze, nie jest zwyczajną, szarą myszką…

Najsamotniejsze światła drogowe (reż. Bill Plympton) – Cienie i blaski życia rezolutnego sygnalizatora świetlnego, który wie, jak poradzić sobie z rozładowaniem najdłuższego korka, ale niekoniecznie z samotnością. Animacji głosu użyczył znany aktor i komik Patton Oswalt.

Złap to – Rodzina surykatek hoduje w okolicach swej nory wyjątkowy owoc. Gdy złośliwy sęp zakłóca ich spokój, decydują się wyruszyć w pościg przez sawannę.

Oscar® Nominated Shorts: Fabuły

Ave Maria (reż. Basil Khalil) – Zachodni Brzeg Jordanu. Cisza i spokój pięciu palestyńskich zakonnic zostaje zakłócona, gdy żydowska rodzina ulega wypadkowi samochodowemu nieopodal klasztoru.

Shok (reż. Jamie Donoughue) – Przyjaźń dwóch chłopców jest wystawiona na próbę, gdy walczą o przetrwanie w Kosowie. W świecie pogrążonym w stanie wojny, zwyczajny rower może stać się symbolem niewinności i radości z życia.

Wszystko będzie dobrze (reż. Patrick Vollrath) – Mężczyzna przyjeżdża do byłej żony odebrać swoją ośmioletnią córkę Leę. Z pozoru wszystko odbywa się tak, jak co drugi weekend, ale po chwili dziewczynka nie może oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie w porządku. Tak oto zaczyna się ich fatalna w skutkach wspólna podróż.

Jąkała (reż. Benjamin Cleary) – Greenwood nie jest zbyt towarzyski. Jego jedyną formą kontaktu ze światem jest wirtualny związek z Ellie. Z okazji zbliżającej się rocznicy sześciu miesięcy znajomości, dziewczyna postanawia przybyć do Londynu, aby zaskoczyć ukochanego. Czy rozmowa offline jest tak bardzo przerażająca? Greenwood musi przekonać się o tym na własnej skórze.

Pierwszy dzień (reż. Henry Hughes) – Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia pierwszego dnia pracy tłumaczki w amerykańskiej armii. Gdy kwestie płci i podziały religijne nabierają znaczenia w grze, której stawką jest życie, Feda szybko odkrywa, że jej praca będzie pełna tragicznych dylematów.