30 grudnia 2013r. – „Needcompany” – projekcja filmu „I Want (No) Reality” Any Brzezińskiej oraz spotkanie wokół książki Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany”- g. 17:00

Projekcja filmu „I Want (No) Reality” Any Brzezińskiej „I Want (No) Reality” to osobista i zmysłowa opowieść o potrzebie tworzenia, o tym dlaczego warto zajmować się sztuką i ile trzeba zapłacić za to, żeby mieć dobre życie. To radykalna opowieść o tym, że bez miłości i odwagi przełamywania schematów, które narzuca rzeczywistość wszystko, co robimy pozostaje bezowocne Film jest żywiołowym zapisem trwającego pięć lat spotkania reżysera z artystami, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą.

Bohaterem debiutu filmowego Any Brzezińskiej jest międzynarodowa grupa teatralna Needcompany – jeden z najpopularniejszych zespołów awangardowych, który raz na zawsze zmienił oblicze europejskiego teatru i tańca. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest belgijski reżyser i artysta wizualny, Jan Lauwers. Prowadzony przez niego interdyscyplinarny zespół od 25 lat opowiada przejmujące i pełne pasji historie o ludziach, rewolucjonizując standardy obowiązujące w sztuce współczesnej. Twórcy filmu pokazują, że za sukcesem Needcompany kryje się za nim coś więcej niż artystyczna sprawność.

W filmie występują: Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey, Viviane De Muynck, Maarten Seghers, Hans Petter Dahl, Anneke Bonnema, Yumiko Funaya, Inge Van Bruystegem, Misha Downey, Julien Faure, Benoît Gob, Eleonore Valere, Lot Lemm.

W listopadzie film otrzymał nagrodę Centre du Film sur l’Art na Festiwalu Filmów o Sztuce w Brukseli.

nie_widze_piekna_w_swiecie_bez_czlowieka

Spotkanie wokół książki „Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany” – Antologia „Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany” wydana przez Korporacje ha!art to jedyne jak dotychczas tak obszerne, wyczerpujące wydawnictwo, analizujące 25-letni dorobek twórczy wybitnego artysty teatru i reformatora sztuk performatywnych Jana Lauwersa. Zebrane w przemyślany oraz inspirujący sposób eseje autorstwa uznanych specjalistów z różnych dyscyplin (Hans-Thies Lehmann, Marvin Carlson, Martin Harries, Juergen Pieters, Rudi Laermans, Georges Banu) stanowią panoramiczne, a zarazem niezwykle przenikliwe spojrzenie na unikatowe zjawisko artystyczne, jakim jest twórczość zespołu Needcompany – opus magnum Jana Lauwersa, współczesnego człowieka renesansu: reżysera, pisarza, artysty wizualnego, działacza społecznego, a także kreatora unikatowej na skalę światową instytucji kultury.